Náročnost stavby ze slámy

Nedávno jsem si byla posedět s par lidmi v kavárně a velice mě překvapila obava z náročnosti stavby ze slámy. Tak jsem se rozhodla, že se podělím o svoje vlastní pocity a zkušenosti z naší stavby a vyvrátit několik popsaných obav z tohoto materiálu.

Slaměné balíky mají svá pro i proti, ostatně jako kterýkoliv jiný materiál. Vesměs je náročnost stavby z balíků podobná, jako z čehokoliv jiného. Jsou to prostě bloky hmoty, které se vrství na sebe stejně jako cihly.

Každá stavba má svá specifika, a dnes je tady už mnoho lidí, kteří vám poradí a můžete se zúčastnit různých workshopů, nebo dobrovolných činností na různých projektech. Můžete si vše během pár dnů osahat a vyzkoušet. No kdo z vás se někdy účastnil workshopu na konvenční stavbě?

Důležité je mít dobrého projektanta, kterého můžete dnes sehnat na internetu za pár okamžiků. Ten vám vše ohledně stavby vysvětlí a v projektové dokumentaci se dozvíte veškeré podrobnosti. Ať už stavíte z cihel, nebo slámy, tak k tomu vždy potřebujete projekt, který vás celou stavbou od základů provede. Bez projektu si ani nezažádáte o stavební povolení, takže ho stejně potřebujete.

„Bojím se stavět ze slámy, protože mi ho nepostaví strejda z vesnice“. Jistě, to je pravda, ale minimálně doveze balíky z pole, nebo je uskladní ve svojí stodole, postaví dřevěné konstrukce, vyhrabe bagrem základy, nebo pomůže natěžit místní jíl, a zvládne spoustu jiných prací.

Samotná práce se slámou nezabere víc času než jiné části stavby. Takže v porovnání, s kolika činnostmi si strejda z vesnice dokáže poradit, je tato část stavby naprosto zanedbatelná.

Ruku k dílu může přidat u těchto částí stavby – základy, podlahou, dřevěnými konstrukcemi, střechou, vnitřními příčkami, s poschodím, se schody, komínem, omítkami, obložením, dále s koupelnou, záchodem, kuchyní, pokoji a dalším…

Pokud se necítíte na samotnou stavbu z balíků, tak jsou po celé republice opravdoví mistři, co vám s tím pomůžou. Dokonce si dnes slamáček můžete nechat komplet postavit. Jsou to super lidi, co mají za sebou už spoustu zkušeností. Mají potřebné stroje a nástroje a dokáží vám i vše pěkně naplánovat.

Co když budu chtít začít stavět už na podzim. Musím pak čekat na žně. Především záleží na typu stavby. Ať už se rozhodnete pro stavbu skeletovou neboli hybridní (kdy se balíky vkládají do konstrukce a střechu nese skelet), nebo pro nosnou slámu (kdy střechu nesou jen balíky slámy), tak vás mohu ujistit, že před prací se slámou vás čeká ještě spousta jiných stavebních prací.

Příprava základů, kterých je mnoho typů a při výběru vám pomůže projektant po prozkoumání pozemku. Dále se může připravit základový a střešní věnec, dřevěné konstrukce, můžete mít i hotovou střechu (pokud ji také nechcete izolovat slámou). Výhodou těchto staveb je možnost si vše připravit předem, případně mít vše hotové ještě před samotným vyplňováním slaměnými balíky. Jde to u domů z nosné slámy i skeletových staveb.

Případně si slámu uskladníte u někoho v obci ve stodole. Nebo na pozemku balíky zakryjete, ale to není úplně nejlepší řešení. Potřebujete dostatek palet pod balíky a opravdu kvalitní plachtu navrch. Faktem je, že kvalitní plachta se při stavbě nikdy neztratí, takže investicí do jejího pořízení určitě neprohloupíte.

Netvrdím, že stavění ze slámy je jediný nejlepší způsob. Jde především o to, co si opravdu přejete vy. Nicméně se odvážím tvrdit, že je to skoro stejné jako z kteréhokoliv jiného materiálu. Navíc, díky velikosti balíků je samotná stavba slaměných zdí opravdu rychlá. To se vážně nedá srovnávat s jiným materiálem. Balíky jsou sice docela těžké, ale když vám spadnou na nohu, tak vám ji nerozdrtí.

Co na slámě oceňuji já? Miluji její tichost, už při sklizni z pole bylo úžasné se schovat za hromadu balíků, kdy vše náhle ztichlo. Její vůně mi připomíná horké léto a její teplotní komfort je úžasný. Poskytuje opravdu spoustu zábavy a nikdo se o ní nezraní. A co zbožňuji nejvíc, je tloušťka zdí, které mi poskytují dokonalý hluboký parapet, jak uvnitř domu, tak venku a pro milovníky špaletových oken je to jedno z nejlepších řešení.

Autor: Eva Eineigel

Miluji náš přírodní dům. Postavili jsme ho svépomocí. Bylo jen zapotřebí vyvinout trochu úsilí, vykročit z komfortních zón a potrápit mozek. Můj příběh si přečtete zde

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *