Co na slaměný dům budou říkat úřady?

Zrovna jsem zjistila, že jsem těhotná, a tehdy přišel ten správný okamžik se pohnout z Prahy. Když jsme se rozhodli stavět v roce 2008, tak se tu teprve dostávalo do povědomí, že existují domy z přírodních materiálů. Zvažovala jsem pórobetonovou nebo tradiční cihlovou stavbu přes dřevostavbu, až po lisované přírodní panely, které mi ukázaly nový směr. Zjistila jsem, že existují domy postavené přímo ze slámy. Ale co na to řeknou úřady?

Územní plán

Pozemek jsme měli. V katastru však vedený jako zahrada. Bylo zapotřebí zajistit, aby se na tomto místě dalo stavět. Obvykle jednou za sedm let probíhá v jednotlivých krajích jednání, ohledně územního plánu, kde je možné zažádat o změnu katastrálního označení pozemku. O takové akci se můžete informovat na místním, nebo okresním úřadu. My jsme měli obrovské štěstí, jelikož zrovna takové schvalování probíhalo. Rychle jsme vytvořili žádost a zúčastnili se jednoho zasedání, na kterém jsme požadavek odevzdali. Nikdo neměl problém s uvolněním pozemku ke stavbě, a do měsíce dostali kladnou odpověď.

Stavební úřad

Další krok nás zavedl na příslušný stavební úřad, kde nám poskytli ucelené informace, co je zapotřebí ke stavebnímu povolení. Rovnou jsme se zeptali, jestli je vůbec možné postavit dům ze slámy, a zda s tím nebudou nějaké komplikace. Úředníci jsou spíše zvědaví, většinou nemají problém s takovou stavbou.

CHKO České středohoří

Kde jsme ale narazili, byl úřad chráněné krajinné oblasti České středohoří, dále jen CHKO. Naše vesnice není nic krásného, každý dům je jiný, a nikdo si neláme hlavu s jejich vzhledem, barvou ani tvarem. Vesnice totiž z poloviny spadá pod CHKO, kde jsou stanovená pravidla, a druhá půlka si v podstatě může dělat co chce.

Tady už nás čekaly opravdu velké stavební ústupky. Můj vysněný dům měl být přízemní bungalov. Ale člověk míní a CHKO mění. Odsud přišli striktní pravidla pro vzhled domu. Sklon střechy nesmí klesnout pod 40° a barva může být pouze v odstínech červené. Tvar domu nesmí vybočovat a musí mít pravidelný tvar a pohledově stejný přesah střechy.

Umístění domu na pozemku, kam jsem toužila dům postavit, bylo také nepřípustné. V ten okamžik jsem byla dokonce ráda, že nám vede přes pozemek, mnou opravdu nenáviděné, dráty vysokého napětí. Díky ochranné vzdálenosti nám nemohla paní z úřadu stavení nacpat až do našeho jablečného sadu. Prostě všechno bylo špatně a muselo se vymyslet jinak.

Všechno zlé je k něčemu dobré

Moje neutuchající touha mě však hnala dál. Takže jsme celý projekt předělali a vznikla stávající podoba domu. Bohužel však nikoliv podle mých představ. Když jsem později seděla nad rozpočtem domu, dopracovala jsem se k názoru, že kdyby nám paní úřednice z CHKO rapidně nezměnila půdorys, tak by nás stál asi o půl miliónu víc. Takže jsem byla nakonec ráda, že to tak dopadlo.

Autor: Eva Eineigel

Miluji náš přírodní dům. Postavili jsme ho svépomocí. Bylo jen zapotřebí vyvinout trochu úsilí, vykročit z komfortních zón a potrápit mozek. Můj příběh si přečtete zde

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *