Barák ze slámy, ha, ha, ha, aby vám ho nesfoukl zlý vlk…….

Často jsme slýchali od lidí posměšky. Barák ze slámy? Aby vám ho nesfoukl zlý vlk, aneb pohádka o třech prasátkách. Vždyť vám dům sežerou myši. Takový dům snadno shoří. Sama jsem těmto komentářům nedokázala oponovat. Něco mě však nesmírně přitahovalo, si to všechno vyzkoušet.

Tehdy byly známé stavby hybridní, kdy se balíky usazují do dřevěné konstrukce. Nebo domy dodatečně izolované slaměnými balíky. My jsme však, zjistili, že se dá dům postavit ze samotných slaměných balíků.

Aby vám ho nesfoukl zlý vlk

Pohádka o třech prasátkách a zlém vlkovi

V první řadě bych ráda řekla, že slaměný barák nám opravdu zlý vlk, ani nic jiného zatím neodfouklo, už jsme zažili pěkných pár orkánů. Dům se ani nepohnul, jen jsme sbírali po zahradě rozfoukané sudy.

Našeho workshopu stavby z balíků slámy, se zúčastnil stavební inženýr mostů a informoval nás, že studie prokázali, že domy ze slámy jsou podstatně odolnější třeba při zemětřesení. Je to díky tomu, že na lehké konstrukce nepůsobí větší síly a s menší pravděpodobností spadnou, když se země zatřese. Sice to není v našem geologickém umístění pravděpodobné, ale je to dobré vědět.

Vždyť vám dům sežerou myši

Myši nás také několikrát potěšili svou návštěvou. Nejprve se s radostí zabydlely ve slaměných balících, ještě před tím, než jsme je použili na stavbu. Nestálo nás to více, než několik málo překousaných provázků, mezi téměř tisícem balíků.

Dokonce se nám myšky později dostali i do domu, ale ještě nebylo dodělané veškeré střešní podbití, tak se jim krásně šplhalo po zdech. Myšky však nemají potřebu se prokousávat skrz hliněné omítky a zabydlovat se ve slaměných zdech o nic větší, než u kterékoliv konvenční stavby. Sláma pro ně nepředstavuje potravu a bydlení si najdou jinde podstatně lepší.

Náš dům je však neustálým útočištěm mnoha zvířátek. Na venkovní hliněné omítce zůstala nedodělaná místa a zabydleli se nám tam ptáčci. Vyhloubili si zde krásná teplá hnízdečka do slaměné zdi. Výhodou je, že v létě se krásně staraly, aby nás neobtěžoval žádný otravný hmyz. Nechali jsme je odchovat mladé a v zimě díry zadělali.

Pak se u nás líbilo ježčí rodince v rouře k externímu přívodu vzduchu od kamen, kde nám odpadla mřížka. Nepříjemnými návštěvníky však byly vosy, ale tyhle mršky se nastěhují kamkoliv to jen jde.

Takový dům snadno shoří

S hořlavostí naštěstí vlastní zkušenost nemáme. Bohužel se to přihodilo jednomu z našich známých. Dům zvládl jak ohnivé peklo, tak obrovské množství vody, které se při hašení použilo. Požár si však vyžádal kompletní vnitřní rekonstrukci, ale ze statického hlediska, je dům v pořádku.

Autor: Eva Eineigel

Miluji náš přírodní dům. Postavili jsme ho svépomocí. Bylo jen zapotřebí vyvinout trochu úsilí, vykročit z komfortních zón a potrápit mozek. Můj příběh si přečtete zde

Jeden komentář u “Barák ze slámy, ha, ha, ha, aby vám ho nesfoukl zlý vlk…….”

  1. Tohle téma se mi moc líbí. Bydlíme sice v cihle, ale moc vám fandím. Věřím, že přírodní materiály jsou nepřekonatelné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *